Każdy odpowiedzialny właściciel psa powinien poznać kryteria pozwalające stwierdzić, czy jego pupil jest zdrowy. Codzienna obserwacja psa pozwala wcześnie wykryć objawy jego choroby i szybko zareagować. Jeżeli nasz, na co dzień ruchliwy i towarzyski czworonóg, nagle traci zainteresowanie otoczeniem, śpi więcej niż zwykle, nie cieszą go spacery, możemy domniemywać, że zmienione zachowanie jest wynikiem pogorszenia stanu zdrowia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy ocenie stanu zdrowia naszego psa? Na wzrok, sierść, sylwetkę, apetyt, a także na ilość wypijanej wody.
Obserwacja w domu źródłem wielu cennych informacji
Psy są zwierzętami niezwykle towarzyskimi i wesołymi. Toteż zdrowe zwierzęta chętnie odpowiadają na zaproszenie do zabawy, są dynamiczne, czujne i interesują się otoczeniem. Zdrowy zwierzak zachowuje się przyjaźnie w stosunku do swojego właściciela, chętnie przebywa w jego pobliżu, jest ufny i opanowany. Nie ma też problemów ze snem, zarówno w dzień jak i w nocy. Dorosły psiak odpoczywa w ten sposób około 8-12 godzin na dobę, starsze psy i szczenięta potrzebują nawet do 16 godzin snu. Psy są bardzo czujne, zatem ich sen łatwo jest przerwać.
Posmutnienie i przygnębienie mogą być efektem bólu i gorączki, a podniecenie czy agresywność mogą wskazywać na schorzenia układu nerwowego.
Apetyt i pragnienie również mogą wiele nam powiedzieć o samopoczuciu zwierzaka.
Wszelkie odstępstwa od normy mogą sygnalizować problemy zdrowotne: jeżeli nasz pies jest łakomczuchem, któremu na co dzień musimy dozować jedzenie, a nagle nie chce jeść, bądź je bardzo mało, obserwowany brak apetytu utrzymuje się kilka dni, powinno to wzbudzić naszą czujność i odwrotnie: wybredny dotąd pies nagle dostaje „wilczego apetytu”, co może sugerować schorzenia charakteryzujące się nadmiernym łaknieniem.
Pamiętajmy jednak, że na apetyt psa wpływ może mieć temperatura otoczenia (gdy jest wysoka, apetyt jest mniejszy), stan fizjologiczny: ciążą, ruja itp. Nie zawsze zaburzenia pobierania pokarmu wiążą się z chorobą.
Podobnie ilość wypijanej wody może dostarczyć informacji o stanie zdrowia psa: dziennie psy wypijają 40-60 ml na 1 kg masy ciała, czyli pies ważący 10 kg wypija około 0,5 l.
Nadmierne pragnienie pojawia się w przebiegu bardzo wielu chorób np. schorzeń nerek, wątroby, macicy, ale może być również związane z rodzajem diety: suchy pokarm wpływa na zwiększone spożycie.
Wiele o zdrowiu naszego psa może nam powiedzieć jego sylwetka: zdrowy czworonóg porusza się pewnie i zwinnie. Ma sprężysty i energiczny chód, nie utyka, nie traci równowagi. Żebra powinny być wyczuwalne, pokryte cienką warstwą tłuszczu, lecz niewidoczne. Na wysokości kręgosłupa i u nasady ogona powinniśmy z łatwością wyczuwać struktury kostne. Brzuch nie powinien zwisać, ale też jego linia nie może być zbyt mocno zaznaczona. Jeżeli na ciele naszego psa widzimy wałki tłuszczu, żebra są niewyczuwalne, pupil porusza się i oddycha z trudnością z dużym prawdopodobieństwem cierpi na otyłość, która może powodować bądź pogłębiać wiele chorób np. cukrzycę, zaburzenia trawienne. Z drugiej strony, gdy żebra psa są widoczne, kręgi wyczuwalne, tkanka tłuszczowa występuje w bardzo małej ilości, kondycja psa jest niewystarczająca, jest chudy-co również może być skutkiem choroby np. choroba nowotworowa, choroby zębów.
Idealną masę ciała dla większości ras określają wzorce, uwzględniające wahania osobnicze.
Sierść zdrowego psa jest gęsta, lśniąca, skóra miękka i elastyczna, bez zranień. Niepokojący jest świąd skóry, nadmierne wypadanie okrywy włosowej, czy jej miejscowe ubytki. Wzrok jest czujny, oczy błyszczące, bez wydzielin.
Zdrowy pies wykonuje od 10 do 30 oddechów na minutę. Możemy je policzyć obserwując ruchy klatki piersiowej w ciągu 60 sekund. Oczywiście po wysiłku i w czasie wysokich temperatur częstotliwość jest wyższa niż w stanie spokoju.
Spacer- ogromna radość dla zdrowego psa
Spacer to bardzo ważny element życia każdego psa: pozwala rozładować nadmiar energii, załatwić potrzeby fizjologicznie, spotkać się z innymi zwierzętami i ludźmi.
Każdy zdrowy psychicznie i fizycznie pies czerpie ze swobodnego ruchu ogromną radość. Zdrowy pies jest żywo zainteresowany otoczeniem, z łatwością porusza się stępem, kłusem i galopem, bez problemu pokonuje naturalne przeszkody.
Czynności fizjologiczne takie jak oddawanie moczu i kału nie powinny sprawiać mu trudności ani bólu. Mocz powinien być oddawany ciągłym strumieniem, pamiętajmy, że pies oddaje go częściej i jednorazowo mniej niż suka. Powodem do niepokoju jest widoczna w moczu krew, mogąca wskazywać na schorzenia układu moczowego czy płciowego. Prawidłowo mocz ma barwę żółtą i jest przejrzysty.
Oddawanie kału zależne jest od diety, wieku i aktywności fizycznej naszego czworonoga. Zaniepokoić nas powinna biegunka czy długotrwałe zaparcia.
Dla człowieka dobrze znającego zachowania swojego psa, wychwycenie zmian nie powinno być trudne. Jeżeli reakcje zwierzęcia nas niepokoją, pupil zmienił się „z dnia na dzień”, nie zwlekajmy i odwiedźmy weterynarza. Wszak również u zwierząt działa zasada, że wczesne rozpoznanie zwiększa szansę na wyleczenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz